Menu

Blog o sprzęcie RTV i AGD

Luźny blog o sprzęcie RTV, AGD i komputerach.

Po pierwsze konsumpcjonizm

ozint

Czasy w których żyjemy są bez wątpienia erą wszechobecnego konsumpcjonizmu. Od najmłodszych lat jesteśmy bombardowani informacjami, które mają za zadanie wykreować w nas, i to od najmłodszych lat, chęć posiadania jak największej ilości dóbr oraz usług. Jednak, czy aby na pewno jest to nam potrzebne?

Wzrost gospodarczy, zwiększanie konsumpcji, nabywanie coraz to nowszych modeli telefonów, telewizorów, laptopów itd. Czy to kiedyś się skończy? Czy nastąpią takie czasy w dziejach naszej cywilizacji, że powiemy sobie dość?! W którym momencie wartość PKB oraz nasz poziom konsumpcji osiągną wartość optymalną, czyli taką, która zaspokoi potrzeby przeciętnego człowieka? Z pewnością nigdy nie będzie to miało miejsca, gdyż oznaczałoby to falę bankructw firm.

Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego zrobią wszystko, aby nasze apetyty nigdy nie zostały w pełni zaspokojone, albo aby zakupiony produkt działał tylko przez pewien okres czasu - zwykle kilka miesięcy, lub nawet tygodni po upływie okresu gwarancyjnego. Jeżeli nie wierzysz, to przypomnij sobie, w którym momencie popsuła się twoja drukarka, albo telewizor. Wszystko zmierza do tego, abyś sukcesywnie dokonywał zakupów.

Centennial Light

Żarówka świecąca od 1890 roku

Pewnie zapytasz, czy jesteś w stanie coś z tym zrobić. Jeżeli popsuje Ci się komputer, to raczej nie jesteś w stanie wiele zdziałać. Możesz tylko oddać komputer do naprawy, a i tak w znacznej części przypadków okaże się, że akurat popsuła się ta część, którą nie da się wymienić i musisz kupić, np. całą płytę główną, lub inny komponent. Mimo wszystko warto, abyś wiedział, że takie zjawisko istnieje i jest bardzo powszechne. Dlatego niekoniecznie musisz zamieniać swojego iPhone'a 4 na iPhone'a 5 tylko dlatego, że posiada trochę wydajniejszy procesor oraz dysponuje większą rozdzielczością ekranu, albo dlatego, że właśnie nabył go Twój znajomy.


Sztandarowym przykładem tego typu zjawiska jest zmowa największych producentów żarówek, co miało miejsce w 1924 roku. Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy aby na pewno jest to prawdą, to odsyłam do artykułu na http://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_starzenie

© Blog o sprzęcie RTV i AGD
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci