Menu

Blog o sprzęcie RTV i AGD

Luźny blog o sprzęcie RTV, AGD i komputerach.

Krótko o nawigacji GPS i jego tle historiczynym

ozint

Wiek XX przyniósł ze sobą kolosalne zmiany w naszej mentalności, co miało ścisły związek z rozwojem technologicznym. To o czym nasi przodkowie bali się nawet myśleć, dla nas jest codziennością. W tym wpisie chciałbym pokrótce zawrzeć najważniejsze informacje na temat GPS.

Nie jest tajemnicą, iż większość odkryć naukowych przywędrowała do nas zza Oceanu. Amerykanie w XX wieku, jak i zresztą obecnie, są mocarstwem nie tylko militarnym, ale również technologicznym, co oczywiście silnie ze sobą koreluje. Dlatego również nawigacja satelitarna przywędrowała do nas z USA.

Aby zrozumieć istotę systemu GPS, warto spojrzeć na tło historyczne okresu, gdy rozpoczęto pracę nad tym wynalazkiem. Cofnijmy się więc do czasów zaraz po II Wojnie Światowej. Każdy, kto chociaż w minimalnym stopniu zna historię wie, że świat podzielony był wtedy na dwa wrogie sobie obozy. ZSRR wraz ze swoimi państwami satelickimi, do których zaliczała się Polska, oraz USA ze swoimi sojusznikami, wśród których była Europa Zachodnia Kanada oraz Australia.

Satelity nawigacyjne

Schemat satelitów nawigacyjnych

Każdy z obozów chciał za wszelką cenę zaakcentować swoją przewagę. Z tego też względu trwał tak zacięty wyścig o panowanie w kosmosie. Na tym polu można przyznać remis, z lekkim wskazaniem na USA, bo co prawda to Amerykanie pierwsi wysłali człowieka na Księżyc, jednak to Rosjanie jako pierwsi umieścili człowieka w kosmosie.

Jaki to ma jednak związek z GPS. Otóż chciałem tylko pokazać Ci, jak ogromna rywalizacja miała miejsce w czasie tzw. Zimnej Wojny. Ta rywalizacja przeniosła się w kierunku tworzenia systemu do pozycjonowania satelitarnego.

Jednak tak naprawdę dużą zasługę w stworzenie amerykańskiej technologii miało ZSRR. Dlaczego? Otóż ZSRR jako pierwszy umieścił na orbicie swoją satelitę. Notabene, wywołało to wręcz przerażenie u niektórych obywateli USA, bo nikt tak naprawdę nie miał pojęcia z czym ma do czynienia. Wracając jednak do nawigacji. Otóż Amerykanie wnikliwie obserwowali radziecką satelitę i doszli do wniosku, że emituje ona sygnał. Analizując ten sygnał można było przewidzieć, kiedy satelita nadleci nad miejsce jej obserwacji. 

Jak działa amerykańska nawigacjia [jęz. ang]

Naukowcy uświadomili sobie, że gdyby umieścili całą sieć takich satelitów na niebie, to mogliby stworzyć globalny system. I tak narodziła się idea. Późniejszy okres, to prace badawcze oraz powstanie pierwszych systemów, a ich zwieńczeniem był GPS, z którego korzystamy z powodzeniem obecnie. A gdzie dokładnie go stosujemy? To już tylko zależy od naszej fantazji, bo tak naprawdę, to mamy bardzo szerokie pole do popisu, bo nie ma absolutnie żadnych barier. 

Warto także zwrócić uwagę, że coraz większa ilość urządzeń posiada wbudowane moduły, które sprawiają, że mogą one nam służyć jako pełnowartościowa nawigacja. Przykład? Telefon komórkowych, aparat, albo tablet. Lista ta nie jest zamknięta, bo na rynku pojawiają się także zegarki z wbudowanymi modułami! A Ty gdzie stosujesz tę technologię?

© Blog o sprzęcie RTV i AGD
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci